calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0032-7, 32 pulses, 20m cable, aluminium
HV52A10514003207020The BEGE Flange Encoder MIG Nova+ MN-105-14-0032-7 is an incremental encoder designed for higher resolution and enhanced signal stability, suitable for precise control tasks in automated systems.Flange diameter: 105 mm Flange BCD: 85 mm Shaft diameter: 14 mm Flange thickness: 7 mm Compliant with IEC: 71B14 Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 32 per channel Input voltage: 5–24VDC Cable length: 20 m Material: Aluminium Ingress protection: IP55 / IP67 The MIG Nova+ provides reliable incremental feedback for demanding automation environments.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
105
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B14
BCD norm
85
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
32
Description
Precision Shaft and Flange: Features a 14mm shaft diameter and Ø105mm flange diameter, with a 7mm flange thickness for secure and stable mounting on IEC 71B14 motors.