calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0004-7, 4 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A10514000407002---The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0004-7 is an incremental encoder with higher resolution and improved signal stability, suitable for precise control in automated systems. Type: Incremental encoder Flange outside diameter: 105 mm Flange BCD: 85 mm Shaft diameter: 14 mm Flange thickness: 7 mm IEC motor interface: 71B14 Material: Aluminium Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 4 per channel Input voltage: 5–24 VDC Cable length: 2 meters IP classification: IP55 / IP67 This encoder allows reliable and accurate speed and position feedback for control systems in a compact, durable design.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
105
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B14
BCD norm
85
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
4
Description
Standardized Mechanical Dimensions: Flange diameter Ø105mm, BCD 85mm, shaft Ø14mm, designed for IEC 71B14 motors, providing straightforward installation, upgrade, or retrofit in a broad range of drive systems.