calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0004-7, 4 pulses, 20m cable, aluminium
HV52A10514000407020The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0004-7, 4 pulses, 20m cable, aluminium is an incremental encoder featuring higher resolution and enhanced signal stability, suitable for precision control in automated systems. Key attributes: Flange outer diameter: 105mm, Flange BCD: 85mm, Shaft diameter: 14mm, IEC norm: 71B14, Flange thickness: 7mm, Input voltage: 5–24VDC, Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL, Pulses/rev: 4 per channel, Cable length: 20m, Material: Aluminium, IP classification: IP55 / IP67. The MIG Nova+ is designed for use in demanding automation environments requiring reliable position and speed feedback.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
105
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B14
BCD norm
85
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
4
Description
BEGE Flange Encoder MIG Nova+ MN-105-14-0004-7**Product Description:**
Outer diameter 105mm, BCD 85mm, flange thickness 7mm, shaft diameter 14mm: Mechanical dimensions tailor-fit for a wide range of motor assemblies.**Application Possibilities:**