calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0002-7, 2 pulses, 20m cable, aluminium
HV52A10514000207020BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0002-7, 2 pulses, 20m cable, aluminium is a robust incremental encoder designed for precise control in automated systems. Key attributes: Incremental encoder with high resolution and enhanced signal stability. Flange outer diameter: 105 mm. Flange BCD: 85 mm. Flange thickness: 7 mm. Shaft diameter: 14 mm. IEC norm: 71B14. Material: Aluminium. Protection class: IP55 / IP67. Input voltage: 5–24VDC. Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL. Pulses per rotation: 2 per channel. Cable length: 20 meters. Suitable for demanding environments requiring stable feedback and more accurate regulation.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
105
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B14
BCD norm
85
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2
Description
Manufacturer Description:
• Large 105mm external flange diameter (BCD 85mm) with 7mm thickness ensures stable and easy integration onto IEC 71B14 motors or compatible drive shafts (14mm diameter).
• Flexible input voltage (5–24VDC) enables compatibility with a wide range of controllers and PLCs.