HV52A09011025607S05The BEGE Flange Encoder MIG Nova+ is an incremental encoder designed for precise speed and position feedback in automated systems. Key product attributes: Pulses per revolution: 256 Output signal: A90°B HTL Input voltage: 5-24VDC Shaft diameter: 11 mm Flange outer diameter: 90 mm Flange BCD: 75 mm Flange thickness: 7 mm IEC standard: 63B14 Material: Aluminium Cable length: 5 m, 4-pin connector IP classification: IP55 / IP67 MIG Nova+ provides higher resolution and improved signal stability, making it suitable for accurate regulation in advanced automation tasks.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
90
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
11
IEC norm
63B14
BCD norm
75
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
256
Description
Standardized IEC 63B14 flange and 90mm outer diameter allow for easy integration into a wide range of motor types and automation systems.
MIG Basic: Incremental encoder for basic speed feedback in standard automation tasks.