HV52A09011012807S05The BEGE Flange Encoder MIG Nova+ MN-090-11-0128-7, 128 pulses, 4P connector, 5m cable, aluminium is an incremental encoder designed for precise speed feedback and improved signal stability in advanced automation applications. Flange outer diameter: 90 mm Flange BCD: 75 mm Shaft diameter: 11 mm Flange thickness: 7 mm IEC Norm: 63B14 Encoder material: Aluminium Pulses per revolution: 128 per channel Output: A90°B HTL Input voltage: 5–24 VDC Cable length: 5 m with 4P connector IP classification: IP55 / IP67 Suitable for use in environments demanding accurate control and robust feedback.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
90
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
11
IEC norm
63B14
BCD norm
75
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
128
Description
**Brand Description**
Wide input voltage range (5–24 VDC) guarantees versatile integration with multiple types of controllers and PLC systems.
Compact design with 90mm flange outside and 75mm BCD allows easy installation on IEC 63B14 motors, retrofitting existing machinery or new systems.
11mm solid shaft and 7mm flange thickness ensure secure, stable mounting and torque transmission.
MIG Basic: Incremental encoder for basic speed feedback in standard automation tasks.