calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-090-11-0064-7, 64 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A09011006407002The BEGE Flange Encoder MIG Nova+ MN-090-11-0064-7 is an incremental encoder offering increased resolution and enhanced signal stability for precise regulation in automation systems.Incremental encoder with 64 pulses per channel. Cable length: 2 meters. Outer diameter: 90 mm (flange Ø90mm). Flange BCD: 75 mm. Flange thickness: 7 mm. Shaft diameter: 11 mm. IEC size: 63B14. Material: Aluminium. Input voltage: 5–24 VDC. Output signal: A90°B / A'90°B', HTL/TTL. IP rating: IP55 / IP67.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
90
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
11
IEC norm
63B14
BCD norm
75
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
64
Description
Wide voltage input (5–24VDC) allows compatibility with most industrial power supplies and control systems.
Durable construction with aluminium housing and 7mm flange thickness provides lightweight protection and robustness.
90mm outer flange diameter and 75mm bolt circle diameter enabling seamless mounting for IEC 63B14 electric motors.
11mm shaft diameter fits standard motor shafts, simplifying installation.