calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-090-11-0002-7, 2 pulses, 50m cable, aluminium
HV52A09011000207050Flange outer diameter: 90mm. Flange BCD: 75mm. Shaft diameter: 11mm. Flange thickness: 7mm. Motor interface: IEC 63B14. Input voltage: 5–24V DC. Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL. Pulses per revolution: 2 per channel. Cable length: 50m. Material: Aluminium. IP classification: IP55 / IP67. Designed for demanding automation tasks where precise feedback and robust construction are required.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
90
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
50
Shaft diameter (mm)
11
IEC norm
63B14
BCD norm
75
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2
Description
**Precision Fit:** 90 mm flange, 75 mm BCD, 7 mm flange thickness, and 11 mm shaft diameter comply with IEC 63B14 standard—perfect for seamless integration with standard motors and machinery. Application Possibilities: