calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-090-11-0001-7, 1 pulses, 10m cable, aluminium
HV52A09011000107010Bolt circle diameter: 75mm Cable length: 10m Flange thickness: 7mm IEC norm: 63B14 Material: Aluminium Outer diameter: 90mm Shaft diameter: 11mm Input voltage: 5-24VDC Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 1 per channel IP classification: IP55 / IP67 This encoder is suitable for environments requiring improved signal reliability, with robust aluminium housing and versatile output options.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
90
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
10
Shaft diameter (mm)
11
IEC norm
63B14
BCD norm
75
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
1
Description
Versatile Mounting: The Ø90mm flange and 75mm bolt circle diameter (BCD) facilitate seamless integration on IEC 63B14 motors or matching equipment, accelerating installation and replacing standard encoders with ease.