calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-080-09-0256-7, 256 pulses, 10m cable, aluminium
HV52A08009025607010Flange outer diameter: 80 mm Flange BCD: 65 mm Shaft diameter: 9 mm IEC norm: 56B14 Flange thickness: 7 mm Material: Aluminium Pulses per revolution: 256 per channel Input voltage: 5–24 VDC Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL IP classification: IP55 / IP67 Cable length: 10 m This encoder is designed for applications requiring reliable and precise speed or position feedback in industrial automation.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
80
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
10
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B14
BCD norm
65
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
256
Description
Compact flange design (outer diameter 80mm, BCD 65mm, flange thickness 7mm) and 9mm shaft diameter ideal for IEC 56B14 standard motors and compatible with a wide range of drive systems.
Wide power supply range (5-24VDC) accommodates various controller and power architectures.