calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-080-09-0128-7, 128 pulses, 15m cable, aluminium
HV52A08009012807015Mounting: Flange Ø80 mm, BCD 65 mm, IEC 56B14 Output signal: A90°B / A'90°B', HTL/TTL Pulses per revolution: 128 per channel Shaft diameter: 9 mm Input voltage: 5–24 VDC Cable length: 15 m Housing material: Aluminium Flange thickness: 7 mm IP classification: IP55 / IP67 Designed for standardised mounting and reliability, this encoder is used where accurate speed feedback and stable signal transmission are required.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
80
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B14
BCD norm
65
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
128
Description
Wide Voltage Range Input: Accepts a versatile 5–24VDC input, enabling integration with a variety of PLCs and motion controllers in modern automation setups.
Precision Flange Mounting: Ø80mm flange (BCD 65mm) and 9mm shaft expertly fits IEC 56B14 motors, simplifying integration and mechanical alignment with standard components.