calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-080-09-0064-7, 64 pulses, 5m cable, aluminium
HV52A08009006407005The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-080-09-0064-7, 64 pulses, 5m cable, aluminium is an incremental encoder with higher resolution and enhanced signal stability, designed for precise control in automated systems.Norm (BCD): 65 Flange Outside Diameter: 80 mm Flange Thickness: 7 mm Flange BCD: 65 mm Shaft Diameter: 9 mm Motor IEC Standard: 56B14 Encoder Material: Aluminium Input Voltage: 5-24 VDC Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses/Rev per Channel: 64 Cable Length: 5 m IP Classification: IP55 / IP67Suitable for applications requiring increased resolution and signal quality for precise speed and position feedback.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
80
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B14
BCD norm
65
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
64
Description
Industrial-standard Connections and Dimensions: Compliant with IEC 56B14 motor norm, 9mm shaft diameter, 80mm outer diameter, and 65mm flange BCD, ensuring compatibility with most standard motor/flange assemblies.