calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-080-09-0064-7, 64 pulses, 100m cable, aluminium
HV52A08009006407100The BEGE Flange Encoder MIG Nova+ MN-080-09-0064-7 is an incremental encoder designed for enhanced resolution and signal stability, suitable for more accurate regulation in automated systems.Outer diameter: 80 mm Flange BCD: 65 mm Flange thickness: 7 mm Shaft diameter: 9 mm Motor IEC standard: 56B14 Input voltage: 5–24 VDC Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 64 per channel Cable length: 100 m Material: Aluminium IP classification: IP55 / IP67Engineered for general industrial automation tasks requiring stable and accurate speed feedback.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
80
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
100
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B14
BCD norm
65
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
64
Description
Universal Mounting: Compatible flange diameter (Ø80mm) and BCD (65mm) conforming to IEC 56B14 standards ensure easy integration with a wide range of geared motors and industrial drives.
Shaft and Flange Design: The 9mm shaft and 7mm flange thickness provide secure coupling and stable operation, minimizing mechanical play and ensuring measurement accuracy.