calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-080-09-0016-7, 16 pulses, 15m cable, aluminium
HV52A08009001607015The **BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-080-09-0016-7, 16 pulses, 15m cable, aluminium** is an incremental encoder designed for applications where higher resolution and improved signal stability are required, enabling more accurate control in automated systems. Key attributes include: Outer diameter: 80 mm, Flange BCD: 65 mm, Shaft diameter: 9 mm, Flange thickness: 7 mm, IEC standard: 56B14, Housing material: Aluminium, Input voltage: 5–24 VDC, Outputs: A90°B / A'90°B' HTL/TTL, Resolution: 16 pulses per channel per revolution, Cable length: 15 m, IP rating: IP55/IP67. Designed for robust feedback in demanding environments.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
80
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B14
BCD norm
65
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
16
Description
Flanged design with an 80 mm outside diameter and 65 mm bolt circle diameter (BCD) provides easy mounting to IEC 56B14 motors and other compatible systems, streamlining installation and retrofitting.
Shaft diameter of 9 mm allows for consistent torque transfer and reliable mechanical connection, supporting various industrial environments and applications.