HV51S20038000812020**BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-200-38-0008-12, 8 pulses, 20m cable, stainless steel** is an incremental encoder designed for basic speed feedback in standard automation tasks. Key attributes include: Pulse rate: 8 pulses/channel, Output: A90°B HTL, Input voltage: 5-24VDC, Cable length: 20 meters, Flange diameter: 200mm, Flange BCD: 165mm, Flange thickness: 12mm, Shaft diameter: 38mm, IEC standard: 132B14, Material: Stainless steel, IP rating: IP55 / IP67. Suitable for basic automation applications where reliable speed feedback and robust construction are essential.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
200
Flange thickness (mm)
12
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
38
IEC norm
132B14
BCD norm
165
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
8
Description
Flange outer diameter of Ø200mm and BCD of 165mm enables easy integration with a wide range of IEC-standard motors, particularly IEC 132B14.
12mm flange thickness and 38mm shaft diameter provide enhanced mechanical durability and compatibility with large shaft systems.
Supports input voltage of 5–24VDC and produces A90°B HTL output signals for broad compatibility with common control systems and PLCs.