HV51S20038000412005The BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-200-38-0004-12 is an **incremental encoder** designed for basic speed feedback in standard automation tasks. Key attributes: Flange outside diameter: 200 mm Flange BCD: 165 mm Flange thickness: 12 mm Shaft diameter: 38 mm IEC norm: 132B14 Material: Stainless steel Protection class: IP55 / IP67 Input voltage: 5-24 VDC Output: A90°B HTL Pulses per revolution per channel: 4 Cable length: 5 m The encoder supports reliable performance in industrial environments with a robust design and straightforward integration to control systems.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
200
Flange thickness (mm)
12
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
38
IEC norm
132B14
BCD norm
165
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
4
Description
**Large Flange Size** – Outer diameter of 200mm and flange BCD of 165mm allows for robust mounting and compatibility with various motors (IEC 132B14 standard).
**Precision Shaft Fit** – 38mm shaft diameter for secure mechanical connection and low backlash feedback.