HV51S20019000109010BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-200-19-0001-9 is an incremental encoder designed for fundamental speed feedback in standard automation applications. Key attributes: Stainless steel housing, Flange diameter: 200 mm, Flange BCD: 165 mm, Shaft diameter: 19 mm, Flange thickness: 9 mm, IEC standard: 80B5, Pulse rate: 1 pulse per channel (A90°B HTL output), Voltage input: 5-24 VDC, Cable length: 10 m, IP classification: IP55 / IP67. This encoder is well-suited for integration into industrial environments where basic, reliable speed indication is required and meets standard mounting requirements.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
200
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
10
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B5
BCD norm
165
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
1
Description
Large flange outer diameter (Ø200mm) and standardized BCD (165mm), compatible with IEC 80B5 motors and facilitating easy integration into existing systems.
Shaft diameter of 19mm allows for stable mechanical connection and compatibility with a wide range of motor and application setups.