HV51S16028006409002BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-160-28-0064-9, 64 pulses, 2m cable, stainless steel is an incremental encoder for basic speed feedback in standard automation tasks. Key attributes: Incremental encoder, 64 pulses/rev. per channel, HTL A90°B output, Input voltage: 5-24VDC, Outer diameter: 160mm, Flange BCD: 130mm, Flange thickness: 9mm, Shaft diameter: 28mm, Cable length: 2 meters, Material: stainless steel, IEC standard: 100/112B14, IP classification: IP55/IP67. Suitable for applications requiring standard speed and direction detection in automation environments.