HV51S16028006409020The **BEGE flanged encoder MIG Basic MB-160-28-0064-9** is an incremental encoder for basic speed feedback in standard automation tasks. This model features a **flange outer diameter of 160mm**, **flange BCD of 130mm**, and **9mm flange thickness**. It has a **shaft diameter of 28mm**, is compatible with **IEC 100/112B14 motor standards**, and is made of **stainless steel** for increased durability. The encoder provides **64 pulses per revolution (per channel)**, an **A90°B HTL output**, and operates with a **5-24VDC input**. Equipped with a **20 meter cable**, and **IP55/IP67 protection class** for reliable performance in demanding environments.