HV51S16028000809010The BEGE flange encoder MIG Basic MB-160-28-0008-9 is an incremental encoder designed for basic speed feedback in standard automation tasks. Key attributes include: Flange outer diameter: 160mm, Flange BCD: 130mm, Shaft diameter: 28mm, Flange thickness: 9mm, Cable length: 10m, Material: Stainless steel, IP classification: IP55 / IP67. Compliant with IEC 100/112B14 standards. Operates at Input: 5-24VDC and provides Output: A90°B HTL with 8 pulses per channel. Suitable for applications requiring reliable, incremental speed feedback for motor control in industrial environments.