HV51S16028000409015The BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-160-28-0004-9 is an incremental encoder designed for basic speed feedback in standard automation applications. Key attributes: Flange outside diameter: 160mm; Flange BCD: 130mm; Shaft diameter: 28mm; Flange thickness: 9mm; Motor IEC: 100/112B14; Output: A90°B HTL; Pulses per revolution: 4 per channel; Input voltage: 5-24VDC; Cable length: 15 meters; Material: Stainless steel; IP classification: IP55 / IP67. This encoder converts motion or position into a digital signal that can be easily integrated into control systems.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
160
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
28
IEC norm
100/112B14
BCD norm
130
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
4
Description
Key Features and Application Possibilities:
• Large flange (outer diameter Ø160 mm, BCD 130 mm) and IEC 100/112B14 compatibility enable easy integration with a wide range of industrial motors and systems.
• Shaft diameter of 28 mm accommodates direct coupling to various motor and drive shafts, expanding installation flexibility.