HV51S16028000209015**BEGE flange encoder MIG Basic MB-160-28-0002-9** is an incremental encoder designed for basic speed feedback in standard automation tasks. It features a flange outer diameter of 160mm and a flange BCD of 130mm, with a shaft diameter of 28mm and compatible with IEC 100/112B14 motors. The input voltage is 5-24VDC with HTL output (A90°B) and 2 pulses per channel per revolution. The cable length is 15 meters. The housing is made from stainless steel and offers flange thickness of 9mm. Rated for IP55/IP67 protection, this encoder is suitable for demanding industrial environments.