HV51S16028000109020The BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-160-28-0001-9 is an incremental encoder designed for fundamental speed feedback in standard automation tasks. Equipped with a pulse rate of 1 per channel, HTL output (A90°B), and operating voltage of 5-24VDC, this encoder features a flange outside diameter of 160mm, flange BCD of 130mm, and shaft diameter of 28mm. The encoder uses a stainless steel housing, is compliant with IEC 100/112B14, and offers an IP55 / IP67 ingress protection. It comes with a 20-meter cable and a flange thickness of 9mm, making it suitable for demanding industrial environments.