calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Basic MB-160-14-0004-7, 4 pulses, 5m cable, rustfrit stål
HV51S16014000407005The BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-160-14-0004-7 is an incremental encoder designed for basic speed feedback in standard automation applications. Type: Incremental Pulses per revolution: 4 per channel Output signal: A90°B HTL Supply voltage: 5-24VDC Outer diameter: 160mm Flange BCD: 130mm Flange thickness: 7mm Shaft diameter: 14mm IEC norm: 71B5 Material: Stainless steel IP rating: IP55 / IP67 Cable length: 5m Suitable for environments requiring robust encoders for standard feedback tasks.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
160
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B5
BCD norm
130
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
4
Description
**Optimized for Flexibility and Easy Integration** Outer diameter of 160 mm, 14 mm shaft diameter, and BCD of 130 mm allow for straightforward retrofitting and compatibility with standard industrial setups.