HV51S14024006409002The BEGE flange encoder MIG Basic MB-140-24-0064-9, 64 pulses, 2m cable, stainless steel is an incremental encoder used for basic speed feedback in standard automation applications. Key attributes: Flange diameter: 140mm, Flange BCD: 115mm, Shaft diameter: 24mm, IEC standard: 90B14, Supply voltage: 5-24VDC, Output: A90°B HTL, Resolution: 64 pulses per revolution per channel, Cable length: 2m, Material: Stainless steel, and IP rating: IP55/IP67. Suitable for integration into industrial systems requiring reliable position-to-signal conversion.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
64
Description
High quality flange encoder with a robust 140mm stainless steel housing, designed to withstand harsh industrial applications and ensure long-term reliability
Shaft diameter of 24mm and flange BCD of 115mm enable easy and secure mounting for IEC 90B14 standard motors, optimizing system integration