HV51S14024003209002Outer diameter: 140 mm Flange BCD: 115 mm Flange thickness: 9 mm Shaft diameter: 24 mm IEC standard: 90B14 Pulse per revolution: 32 per channel Output: A90°B HTL Input voltage: 5-24 VDC Cable length: 2 m Material: Stainless steel Protection class: IP55 / IP67 Position changes are converted into electronic signals for control applications. Durable construction and standard compliance make it suitable for integration into industrial systems.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
32
Description
Flange mounting with 140mm outer diameter and 115mm BCD enables easy mechanical integration, especially with IEC 90B14 motors.
Robust 24mm shaft diameter ensures stable mechanical connection for demanding industrial drives.
Flange thickness of 9mm provides extra mechanical stability, reducing vibration sensitivity during operation. **Application Possibilities**