HV51S14024000109015The BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-140-24-0001-9 is an incremental encoder designed for standard speed feedback in basic automation tasks. Key specifications include: Outer diameter: 140 mm Flange BCD: 115 mm Flange thickness: 9 mm Shaft diameter: 24 mm IEC norm: 90B14 Material: Stainless steel IP classification: IP55 / IP67 Input voltage: 5–24 VDC Output: A90°B HTL Pulses/revolution: 1 per channel Cable length: 15 mSuitable for standard automation systems requiring reliable speed feedback and robust stainless steel housing.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
1
Description
**Flange size Ø140mm and flange BCD 115mm fit IEC 90B14 motors, guaranteeing seamless integration and retrofit compatibility.**
**Shaft diameter of 24mm allows use with a wide variety of industrial drives and motor types.**
**Supported input voltage range of 5–24VDC provides wide compatibility with common control systems and PLCs.**
**9mm flange thickness ensures stable mounting and robust mechanical performance under dynamic loads.**