HV51S14011006407020BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-140-11-0064-7 is an incremental encoder for basic speed feedback in standard automation applications. It features a flange outside diameter of 140mm, flange BCD of 115mm, and shaft diameter of 11mm. The encoder meets the IEC 63B5 standard, has a flange thickness of 7mm, and is made from stainless steel. It offers 64 pulses per revolution per channel, HTL A90°B output, and operates on 5-24VDC input. Supplied with a 20m cable, it is rated at IP55/IP67 for protection against dust and water.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
64
Description
Flange Mounting Ø140mm & 11mm Shaft – Compatible with motors conforming to IEC 63B5 standards, its 140mm outer flange and 11mm solid shaft ensure secure and accurate mounting to a wide range of industrial motors, guaranteeing long-term stability and accuracy.