HV51S14011003207015BCD norm: 115
Cable length: 15 m
Flange thickness: 7 mm
IEC norm: 63B5
Material: Stainless steel
Outer diameter: 140 mm
Shaft diameter: 11 mm
Flange outside: Ø140 mm
Flange BCD: 115 mm
Input voltage: 5-24 VDC
Output: A90°B HTL
Pulses per revolution: 32 per channel
IP classification: IP55 / IP67
Cable length: 15 m
Flange thickness: 7 mm
IEC norm: 63B5
Material: Stainless steel
Outer diameter: 140 mm
Shaft diameter: 11 mm
Flange outside: Ø140 mm
Flange BCD: 115 mm
Input voltage: 5-24 VDC
Output: A90°B HTL
IP classification: IP55 / IP67
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
32
Description
Universal compatibility: Complies with IEC 63B5 and BCD 115mm standards, with 140mm flange diameter and 11mm shaft, fitting a wide range of industrial motors and gearboxes.
Electrical interface: Supports a wide 5–24VDC input voltage range with standard HTL output A90°B, ensuring compatibility with modern PLCs, inverters, and automation controllers.