HV51S14011003207010BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-140-11-0032-7 is an incremental encoder designed for basic speed feedback in standard automation tasks. Number of pulses per revolution: 32 per channel. Output signal: A90°B HTL. Input voltage: 5-24VDC. Flange: Outside diameter 140mm, BCD 115mm, Flange thickness: 7mm. Shaft diameter: 11mm. Motor IEC norm: 63B5. Material: Stainless steel. Cable length: 10 meters. IP classification: IP55/IP67. Suitable for industrial environments where reliable, basic incremental feedback is required.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
10
Shaft diameter (mm)
11
IEC norm
63B5
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
32
Description
**Precision Flange Design:** Featuring a robust Ø140mm flange diameter and 115mm bolt circle (BCD), the encoder supports easy, vibration-resistant integration onto IEC 63B5 standard motor flanges—promoting simple retrofitting and versatile installation.