HV51S14011000107015The BEGE flange encoder MIG Basic MB-140-11-0001-7 is an **incremental encoder** designed for basic speed feedback in standard automation tasks. Key attributes include: Outer diameter: 140 mm, Flange BCD: 115 mm, Flange thickness: 7 mm, Shaft diameter: 11 mm, Motor IEC norm: 63B5, Pulse count: 1 per channel, Output: A90°B HTL, Input voltage: 5-24 VDC, Cable length: 15 m, Material: Stainless steel, IP classification: IP55 / IP67. Suitable for environments that require reliable operation and basic speed control in automation systems.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
11
IEC norm
63B5
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
1
Description
**Brand/Manufacturer Description:**
Sturdy flange mounting with an outer diameter of 140mm and a bolt circle diameter (BCD) of 115mm allows secure installation in a variety of motor and drive setups.
Precision-engineered 11mm shaft ensures accurate motion transfer and is compatible with IEC 63B5 motors, supporting a broad range of equipment.
Compatible with PLCs and standard drive controllers for straightforward integration and maintenance.