calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Basic MB-120-19-0008-7, 8 pulses, 2m cable, rustfrit stål
HV51S12019000807002The BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-120-19-0008-7 is an incremental encoder for fundamental speed feedback in standard automation tasks. Key attributes: Type: Incremental encoder – Pulses/rev.: 8 per channel – Output: A90°B HTL – Input voltage: 5–24VDC – Flange diameter: 120mm – BCD: 100mm – Flange thickness: 7mm – Shaft diameter: 19mm – IEC: 80B14 – Cable length: 2m – Material: Stainless steel – Ingress protection: IP55/IP67. Robust build for integration in industrial environments.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B14
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
8
Description
Standardized Dimensions for Easy Integration: The Ø120mm flange with 100mm BCD and a 19mm shaft diameter conforming to IEC 80B14 norms ensures compatibility with a wide range of motors and machinery, simplifying installation and retrofitting projects.