HV51S12019000807020BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-120-19-0008-7 is an incremental encoder designed for basic speed feedback in standard automation tasks. BCD norm: 100; Flange outside diameter: 120 mm; Flange thickness: 7 mm; IEC norm: 80B14; Shaft diameter: 19 mm; Material: Stainless steel; IP classification: IP55 / IP67. The encoder features HTL output: A 90° B, 8 pulses per revolution per channel, Input voltage: 5-24 VDC, and 20-meter cable length. Position detection is reliable for standard control applications, with a robust construction for industrial environments.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B14
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
8
Description
Large Flange & Shaft Compatibility: With a 120mm outer flange diameter, 100mm BCD, and 19mm shaft, this encoder seamlessly integrates with motors conforming to IEC 80B14 standards.
Flange Thickness (7mm): Provides a compact solution ensuring safe and precise mounting to equipment.
MIG Basic: Incremental encoder for fundamental speed feedback in standard automation tasks.