HV51S12019000807010The BEGE flange encoder MIG Basic MB-120-19-0008-7 is an incremental encoder for standard speed feedback in basic automation tasks. Key attributes: BCD norm: 100 Cable length: 10 m Flange thickness: 7 mm IEC norm: 80B14 Encoder material: Stainless steel Outer diameter: 120 mm Shaft diameter: 19 mm Flange outside: Ø120 mm Input voltage: 5–24 VDC Output: A90°B HTL Pulses per revolution: 8 per channel IP classification: IP55 / IP67 This encoder efficiently converts rotational movement into a digital signal for integration into control systems.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
10
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B14
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
8
Description
Precision Flange Design – With a 120mm outer diameter and 100mm bolt circle diameter, the flange complies with IEC 80B14 standards for straightforward installation and compatibility with a wide range of motors and gearboxes.
Flexible Electrical Interface – Wide voltage input (5–24VDC) simplifies integration with various industrial controllers and PLCs.
Robust 19mm Shaft – With a 19mm shaft diameter and 7mm flange thickness, the encoder supports solid mechanical coupling for medium-sized AC motors and typical drive systems.