HV51S12009003207002The BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-120-09-0032-7 is an incremental encoder for basic speed feedback in standard automation tasks.Type: Incremental encoder Pulses per revolution: 32 per channel Output signal: A90°B HTL Input voltage: 5-24VDC Shaft diameter: 9mm Outer flange diameter: 120mm Flange BCD: 100mm Flange thickness: 7mm Motor interface: IEC 56B5 Material: Stainless steel Cable length: 2 meters IP rating: IP55 / IP67Suitable for standard applications where basic speed monitoring is required. The stainless steel housing ensures robustness in industrial environments.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B5
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
32
Description
Supplied with a flange outer diameter of 120 mm and a BCD of 100 mm, compatible with IEC 56B5 motors for straightforward integration into standard machinery.
9 mm shaft diameter offers compatibility with a wide range of drive systems.
7 mm flange thickness delivers robust mechanical stability, facilitating secure mounting in vibration-prone applications.