HV51S12009003207015The BEGE flange encoder MIG Basic MB-120-09-0032-7 is an incremental encoder designed for basic speed feedback in standard automation tasks. Key attributes include: Incremental encoder Pulses per revolution: 32 per channel Cable length: 15 meters Material: Stainless steel Flange outer diameter: 120 mm Flange bolt circle diameter (BCD): 100 mm Flange thickness: 7 mm Shaft diameter: 9 mm Motor mounting: IEC 56B5 Input voltage: 5-24 VDC Output: A90°B HTL IP classification: IP55 / IP67Suitable for standard position and speed feedback applications within automation systems.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B5
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
32
Description
Outer flange diameter of 120mm and BCD of 100mm, compliant with IEC 56B5 motor standards, guarantees seamless integration with a variety of industrial motors and gearboxes.
9mm solid shaft provides robust mechanical coupling and reliable data transfer in demanding drive applications.
Wide input voltage range (5–24VDC) enables flexible use across different control systems and automation architectures.