HV51S12009003207010The BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-120-09-0032-7 is an incremental encoder for basic speed feedback in standard automation tasks. Type: Incremental encoder Pulses per revolution: 32 per channel Output: A90°B HTL Input voltage: 5-24 VDC Flange outer diameter: 120 mm Flange BCD: 100 mm Shaft diameter: 9 mm Flange thickness: 7 mm Motor IEC standard: 56B5 Material: Stainless steel IP classification: IP55 / IP67 Cable length: 10 meters Suitable for reliable speed measurement and position feedback in general automation systems.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
10
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B5
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
32
Description
**Manufacturer:**
Flange diameter (Ø120mm) with 100mm bolt circle enables easy and stable mounting on motors following IEC 56B5 standard; compatible with a wide range of drive solutions.
Shaft diameter of 9mm ensures compatibility with diverse coupling options and secure fitment.