HV51S10514000107020The BEGE flange encoder MIG Basic MB-105-14-0001-7, 1 pulse, 20m cable, stainless steel is an **incremental encoder** for basic speed feedback in standard automation tasks. Key attributes: BCD norm: 85 Flange outer diameter: 105 mm Flange thickness: 7 mm IEC standard: 71B14 Shaft diameter: 14 mm Material: Stainless steel IP classification: IP55 / IP67 Input voltage: 5-24 VDC Output signal: A90°B HTL Pulses per revolution: 1 per channel Cable length: 20 m This encoder is suitable for robust environments and direct mounting on IEC motors.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
105
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B14
BCD norm
85
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
1
Description
**Brand/Manufacturer:**
Universal Electrical Connectivity: Compatible with input voltages ranging from 5 to 24VDC, supplying flexibility for integration into a wide variety of control systems.
Standardized Flange and Shaft Interface: Features a 105mm flange diameter and 14mm shaft diameter, conforming to IEC 71B14 and BCD 85mm norms for seamless integration with standard motors and machinery.