HV51S09011006407015The BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-090-11-0064-7 is an incremental encoder for basic speed feedback in standard automation tasks. Key attributes: Incremental encoder 64 pulses/revolution per channel HTL output: A90°B Input voltage: 5-24VDC Outer diameter: 90mm Shaft diameter: 11mm Flange BCD: 75mm (IEC 63B14 / Flange thickness: 7mm) Cable length: 15 meters Material: Stainless steel IP classification: IP55 / IP67 Suitable for integration with BEGE IEC 63B14 flange motors, it ensures reliable conversion of shaft rotation to digital signals for control systems.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
90
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
11
IEC norm
63B14
BCD norm
75
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
64
Description
Flange diameter of Ø90mm and flange BCD of 75mm for easy integration into standard IEC 63B14 motor flanges.
11mm shaft diameter and 7mm flange thickness provide mechanical compatibility with a wide range of motors and drive shafts.