calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Basic MB-080-09-0008-7, 8 pulses, 5m cable, rustfrit stål
HV51S08009000807005The BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-080-09-0008-7 is an incremental encoder for basic speed feedback in standard automation tasks. Key attributes: Pulses per revolution: 8 per channel, Output: A90°B HTL, Input voltage: 5-24VDC, Flange diameter: 80mm, Flange BCD: 65mm, Flange thickness: 7mm, Shaft diameter: 9mm, Motor IEC standard: 56B14, Material: Stainless steel, Cable length: 5m, Protection class: IP55 / IP67. Suitable for environments where reliable, straightforward position or speed signal feedback is required.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
80
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B14
BCD norm
65
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
8
Description
Product Name:
BEGE Flanged Encoder MIG Basic MB-080-09-0008-7Key Product Features and Benefits:
Flange Mounting (Outer Diameter 80mm, Thickness 7mm, BCD 65mm): Ensures easy and secure integration with IEC 56B14 motors in various drive system configurations.
9mm Shaft Diameter: Compatible with a wide range of industrial motor shafts, supporting straightforward mechanical interfacing.
Wide Input Voltage Range (5-24VDC): Flexible integration with diverse control systems and PLCs.