HV51S08009000807015The BEGE flange encoder MIG Basic MB-080-09-0008-7 is an incremental encoder designed for basic speed feedback in standard automation tasks. Key attributes include: Pulse rate: 8 pulses per channel, Output signal: A90°B HTL, Input voltage: 5-24VDC, Cable length: 15 meters, Flange outside diameter: 80 mm, Flange BCD: 65 mm, Flange thickness: 7 mm, Shaft diameter: 9 mm, Motor IEC standard: 56B14, Material: Stainless steel, IP classification: IP55 / IP67. Suitable for use where reliability and straightforward installation are required.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
80
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B14
BCD norm
65
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
8
Description
**BEGE Flanged Encoder MIG Basic – MB-080-09-0008-7**Key Features and Benefits:
Flange Mounting (Outer Diameter 80 mm, BCD 65 mm, Flange Thickness 7 mm) – Facilitates easy installation on IEC 56B14 motors and compatible equipment.
9 mm Shaft Diameter – Compatible with a broad array of motor shafts, enhancing system flexibility.