calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Basic MB-080-09-0004-7, 4 pulses, 5m cable, rustfrit stål
HV51S08009000407005Flange outer diameter: 80 mm Flange BCD: 65 mm Shaft diameter: 9 mm Flange thickness: 7 mm IEC norm: 56B14 Material: Stainless steel Protection class: IP55 / IP67 Pulse rate: 4 pulses/rev per channel Signal output: A 90° B HTL Input voltage: 5-24 VDC Cable length: 5 meters Designed to provide reliable incremental feedback for standard motion control applications.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
80
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B14
BCD norm
65
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
4
Description
**Product Name:**
Compact Flange Mounting (Ø80 mm, BCD 65 mm, Flange Thickness 7 mm): Universal fit with IEC 56B14 flanges enables seamless integration with standard industrial motors and drives, supporting retrofit and OEM installations.
9 mm Stainless Steel Shaft: Rugged shaft design increases life expectancy and reliability in continuous use, even in environments exposed to vibration and mechanical stress.