HV51S08009000407020The BEGE flange encoder MIG Basic MB-080-09-0004-7 is an incremental encoder for basic speed feedback in standard automation tasks. Key attributes: Flange outside diameter: 80mm, Flange BCD: 65mm, Flange thickness: 7mm, Shaft diameter: 9mm, IEC standard: 56B14, Pulses per revolution: 4 per channel, Output signal: A90°B HTL, Input voltage: 5-24VDC, Cable length: 20 meters, Material: Stainless steel, IP rating: IP55 / IP67. Designed for durability and reliable feedback in automation systems.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
80
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Stainless steel
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B14
BCD norm
65
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
4
Description
Large 80mm flange diameter with a standardized 65mm BCD and 7mm flange thickness facilitates direct integration with IEC 56B14 motors and other compliant equipment.
Robust 9mm shaft diameter enhances mechanical stability and minimizes potential shaft deflection during high-speed operations.