calcPageSize())" />BEGE flangeencoder MIG Nova+ MN-160-28-0512-9, 512 pulser, 100m kabel, aluminium
HV52A16028051209100---BEGE flangeencoder MIG Nova+ MN-160-28-0512-9, 512 pulser, 100m kabel, aluminium er en inkremental encoder med høj opløsning og forbedret signalstabilitet, velegnet til præcis regulering i automatiserede systemer. Flange udvendig diameter: 160 mm. Flange BCD: 130 mm. Aksel: 28 mm. Motor IEC-norm: 100/112B14. Indgangsspænding: 5-24 VDC. Udgangssignal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL. Pulser pr. omdrejning: 512 pr. kanal. Kabellængde: 100 meter. Materiale: Aluminium. IP-klasse: IP55/IP67. Flange tykkelse: 9 mm. Velegnet til anvendelse, hvor der kræves pålidelig og nøjagtig hastighedsfeedback over lange kabellængder.
Specifikationer
Produktbeskrivelse
Downloads
Ordreproduceret
Forventet afsendelse:
Indlæser...
Estimated Shipping:
Beregn fragt
Loading shipping methods...
Leveringsmetoder
No shipping methods available for this destination.
Specifikationer
IP klassificering
IP55 / IP67
Yderdiameter (mm)
160
Flangetykkelse (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Kabellængde (m)
100
Akseldiameter (mm)
28
IEC norm
100/112B14
BCD norm
130
Oprindelsesland
NLD
HS-Kode
ERP nettovægt (Kg)
Encoder forsyning
5-24VDC
Encoder signaler
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Beskrivelse
Signaloutput: A90°B / A'90°B' (HTL/TTL) sikrer kompatibilitet med de fleste styresystemer og PLC’er.
Flange med udvendig diameter på 160 mm (Flange outside: Ø160 mm) og flange BCD på 130 mm, som passer til IEC 100/112B14 motorer.
Skaftdiameter på 28 mm gør denne encoder velegnet til kraftigere aksler og motorer.
IP55/IP67 klassificering sikrer beskyttelse mod støv, olie og vand ved brug i industrielle miljøer.
Flangetykkelse på 9 mm for stabil installation og vibrationsdæmpning.Anvendelsesmuligheder:
Transportbånd, pakkelinjer og monteringsanlæg, hvor stabil og nøjagtig hastighedskontrol kræves.
Integration i produktionsudstyr, f.eks. drevne akser, robotter og bearbejdningsmaskiner.