HV52A16028025609S05BEGE flangeencoder MIG Nova+ MN-160-28-0256-9, 256 pulser, 4P stik 5m kabel, aluminium er en inkremental encoder med høj opløsning og øget signalstabilitet, ideel til præcis regulering i automatiserede systemer. Produktet har en flange diameter på 160 mm og en bolt cirkel diameter (BCD) på 130 mm. Aksel diameteren er 28 mm, og encoderen er kompatibel med motor IEC 100/112B14. Den leveres med 4P stik og 5 meter kabel. Huset er fremstillet i aluminium, og enheden er klassificeret til IP55 / IP67. Udgangssignalet er A90°B HTL med 256 pulser pr. omdrejning pr. kanal. Indgangsspænding: 5-24 VDC. Flangens tykkelse: 9 mm.