calcPageSize())" />BEGE flangeencoder MIG Nova+ MN-140-24-0001-9, 1 pulser, 5m kabel, aluminium
HV52A14024000109005BEGE flangeencoder MIG Nova+ MN-140-24-0001-9, 1 pulser, 5m kabel, aluminium er en inkremental encoder med høj opløsning og forbedret signalstabilitet – velegnet til præcis regulering i automatiserede systemer. Den er designet til montage på motorer med IEC standard 90B14 og har flangeudvendig diameter på 140 mm samt flange BCD på 115 mm. Akselforbindelsen er 24 mm og flangetykkelsen er 9 mm. Encoder-huset er i aluminium med en beskyttelsesklasse på IP55/IP67. Signaler leveres som HTL/TTL A90°B / A'90°B' med 1 puls pr. omdrejning. Leveres med 5 meter kabel og input spænding fra 5-24VDC. Encoder opfylder både IEC og BCD normer.
Specifikationer
Produktbeskrivelse
Downloads
Ordreproduceret
Forventet afsendelse:
Indlæser...
Estimated Shipping:
Beregn fragt
Loading shipping methods...
Leveringsmetoder
No shipping methods available for this destination.
Specifikationer
IP klassificering
IP55 / IP67
Yderdiameter (mm)
140
Flangetykkelse (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Kabellængde (m)
5
Akseldiameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Oprindelsesland
NLD
HS-Kode
ERP nettovægt (Kg)
Encoder forsyning
5-24VDC
Encoder signaler
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulser
1
Beskrivelse
**Om producenten:**
Flange Ø140 mm og BCD 115 mm med IEC 90B14 standard giver nem integration i eksisterende maskiner og motorer.
Skaftdiameter på 24 mm sikrer robust montage og effektiv kraftoverførsel, selv under belastning.