calcPageSize())" />BEGE flangeencoder MIG Nova+ MN-140-11-0002-7, 2 pulser, 10m kabel, aluminium
HV52A14011000207010BEGE flangeencoder MIG Nova+ MN-140-11-0002-7, 2 pulser, 10m kabel, aluminium er en inkremental encoder med høj opløsning og forbedret signalstabilitet, velegnet til præcis regulering i automatiserede systemer. Encoderens flange diameter er Ø140mm, bolt cirkel diameter (BCD) er 115mm og skaktdiameter 11mm. Den er designet til IEC 63B5 motorflanger og har flangetykkelse på 7mm. Materiale er aluminium for lav vægt og robusthed, og den leveres med IP55/IP67 kapslingsklasse for beskyttelse mod støv og vand. Indgangsspænding er 5-24VDC og output er A90°B / A'90°B' HTL/TTL. Encoderens opløsning er 2 pulser pr. kanal, og den har 10 meter tilslutningskabel.