calcPageSize())" />BEGE flangeencoder MIG Nova+ MN-105-14-0512-7, 512 pulser, 50m kabel, aluminium
HV52A10514051207050BEGE flangeencoder MIG Nova+ MN-105-14-0512-7, 512 pulser, 50m kabel, aluminium er en inkremental encoder med høj opløsning, designet til præcis feedback i automatiserede systemer. Encoderens antal pulser pr. omdrejning: 512 pr. kanal muliggør nøjagtig hastigheds- og positionsmåling. Kabelængde: 50 meter giver fleksibel installation ved større afstande. Materiale: Aluminium sikrer modstandsdygtighed og lav vægt. Flangediameter: 105 mm og flange BCD: 85 mm samt akseldiameter: 14 mm passer til IEC 71B14 motorer. Tilslutning: 5-24 VDC med HTL/TTL A90°B / A'90°B' signaludgang. Opfylder IP55/IP67 kapslingsklasse for støv- og vandbeskyttelse.
Specifikationer
Produktbeskrivelse
Downloads
Ordreproduceret
Forventet afsendelse:
Indlæser...
Estimated Shipping:
Beregn fragt
Loading shipping methods...
Leveringsmetoder
No shipping methods available for this destination.
Specifikationer
IP klassificering
IP55 / IP67
Yderdiameter (mm)
105
Flangetykkelse (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Kabellængde (m)
50
Akseldiameter (mm)
14
IEC norm
71B14
BCD norm
85
Oprindelsesland
NLD
HS-Kode
ERP nettovægt (Kg)
Encoder forsyning
5-24VDC
Encoder signaler
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Beskrivelse
Flange- og akseldimensioner (Ø105mm flange, 85mm BCD, 14mm aksel): Kompatibel med IEC 71B14 standarden, hvilket forenkler integration på eksisterende drev, gear og motorer.
Lang kabellængde (50 meter): Gør fleksibel installation mulig i store maskinanlæg uden signaltab.
Velegnet til integration i sensorik, overdrev og styringsløsninger i krævende industrielle miljøer.