calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-090-11-0064-7, 64 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A09011006407002The BEGE Flange Encoder MIG Nova+ MN-090-11-0064-7 is an incremental encoder offering increased resolution and enhanced signal stability for precise regulation in automation systems.Incremental encoder with 64 pulses per channel. Cable length: 2 meters. Outer diameter: 90 mm (flange Ø90mm). Flange BCD: 75 mm. Flange thickness: 7 mm. Shaft diameter: 11 mm. IEC size: 63B14. Material: Aluminium. Input voltage: 5–24 VDC. Output signal: A90°B / A'90°B', HTL/TTL. IP rating: IP55 / IP67.
Specifikationer
Produktbeskrivelse
Ordreproduceret
Forventet afsendelse:
Indlæser...
Estimated Shipping:
Beregn fragt
Loading shipping methods...
Leveringsmetoder
No shipping methods available for this destination.
Specifikationer
IP klassificering
IP55 / IP67
Yderdiameter (mm)
90
Flangetykkelse (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Kabellængde (m)
2
Akseldiameter (mm)
11
IEC norm
63B14
BCD norm
75
Oprindelsesland
NLD
HS-Kode
ERP nettovægt (Kg)
Encoder forsyning
5-24VDC
Encoder signaler
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulser
64
Beskrivelse
Wide voltage input (5–24VDC) allows compatibility with most industrial power supplies and control systems.
Durable construction with aluminium housing and 7mm flange thickness provides lightweight protection and robustness.
90mm outer flange diameter and 75mm bolt circle diameter enabling seamless mounting for IEC 63B14 electric motors.
11mm shaft diameter fits standard motor shafts, simplifying installation.