calcPageSize())" />BEGE flangeencoder MIG Basic MB-200-38-0001-12, 1 pulser, 5m kabel, rustfrit stål
HV51S20038000112005BEGE flangeencoder MIG Basic MB-200-38-0001-12 er en inkremental encoder designet til grundlæggende hastighedsfeedback i standard automatiseringsopgaver. Encoderens vigtigste attributter er: Inkremental type, 1 puls pr. kanal, Bolt cirkeldiameter: 165 mm, Flangediameter: 200 mm, Flangetykkelse: 12 mm, IEC norm: 132B14, Axeldiameter: 38 mm, Kabellængde: 5 meter, Materiale: Rustfrit stål, Spændingsinput: 5-24VDC, Outputsignal: A90°B HTL samt IP-klasse: IP55/IP67. Enheden egner sig til integration i miljøer, hvor hurtig og pålidelig feedback af rotationshastighed er påkrævet.
Specifikationer
Produktbeskrivelse
Downloads
Ordreproduceret
Forventet afsendelse:
Indlæser...
Estimated Shipping:
Beregn fragt
Loading shipping methods...
Leveringsmetoder
No shipping methods available for this destination.
Specifikationer
IP klassificering
IP55 / IP67
Yderdiameter (mm)
200
Flangetykkelse (mm)
12
Encoder Material
Rustfrit stål
Kabellængde (m)
5
Akseldiameter (mm)
38
IEC norm
132B14
BCD norm
165
Oprindelsesland
NLD
HS-Kode
ERP nettovægt (Kg)
Encoder forsyning
5-24VDC
Encoder signaler
A90°B HTL
Pulser
1
Beskrivelse
Encoderens ydre diameter på Ø200 mm samt flange med BCD på 165 mm og flange-tykkelse 12 mm gør den velegnet til montage på IEC 132B14 motorer.
Med en akseldiameter på 38 mm muliggør encoderen integration på mellemstore elmotorer, typisk brugt i maskinparker, fødevareproduktion og intern logistik.
Langt 5 meter kabel tillader fleksibel placering og forenkler installation i større maskinanlæg.
Forskelle på BEGE encoder-typer:
MIG Basic – Inkremental encoder til grundlæggende hastighedsfeedback.